blank

Petshop Özel Güvenlik

Anasayfa » Genel » Petshop Özel Güvenlik

Gabon engereği (Bitis gabonica), Sahraaltı Afrikası’nın yağmur ormanlarında ve savanalarında yaşayan zehirli bir engerek türüdür.Gabon, Bitis’lerin en büyük üyesidir, ve bütün engerekler arasında en ağır olanıdır, ayrıca zehirli yılan türleri arasında en büyük dişleri olan ve en fazla zehir zekredebilen yılandır.sürüngen
Yetişkinleri 122–152 cm arası uzunluğa sahiptir (maksimum 205 cm). Cinsiyetler kuyruk uzunluğu ile bütün uzunluk arasındaki orana göre ayırdedilebilirler: bu oran erkekler için yaklaşık olarak %12 ve dişiler için %6’dır. Erişkinleri özellikle de dişiler oldukça ağır ve iridir. Kafaları oldukça iridir ve vücutları oldukça kalındır avlarına bir anda çok hızlı şekilde saldırırlar.

Uysal yapıları ve yaşam alanlarının yağmur ormanları ile sınırlı olmasından dolayı gabon engereğinin ısırığı nadiren görülür.Onların tembel tabiatlılığı ve isteksizliği yüzünden, ancak insanlar üstlerine bastığında saldırırlar, hatta böyle bir durumda dahi ısırmayabilirler. Yine de ısırılma meydana geldiğinde her zaman için bunun acil bir durum olduğu düşünülmelidir. Ortalama büyüklükteki bir gabon engereğinin ısırığı ölümcül olabilir.

E-Bülten