blank

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi

Anasayfa » Eğitim » Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olan bireylerin katılabildiği, kursiyerlerin yaklaşık 3 hafta süren ve 11 farklı ders gördükleri Özel Güvenlik Eğitimi türüdür. Eğitim tamamlandıktan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü denetiminde adaylar 100 soruluk silahsız bölüm, 25 soruluk silahlı bölümden oluşan test usulü sınava tabi tutulmakta ve 5 adet mermi attıkları atış uygulaması ile sınavlarını tamamlamaktadır.

100 sorudan her bir sorunun puan değeri 1 olup en az 60 puan almak (60 soruyu doğru yanıtlamak) gerekir. Aynı şekilde 25 adet sorunun her birinin değeri 2 puan ve atış esnasındaki her isabetli vuruş adedinin değeri ise 10 puandır. Yapılan atış ile silah bilgisi soruları beraber değerlendirilmekte olup ortalamada en az 60 puan alan adaylarımız sınavda başarılı olur.

Özel güvenlik sınavında başarılı olan adaylarımıza Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ve Valilik onaylı Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası verilmektedir. Bu sertifika ve sonrasında alınmaya hak kazanılan Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı kişinin bu alanda personel ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda istihdam edilmesini sağlar.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimlerimizdeki Genel Uygulamalar : Atışlarımız esnasında İlkyardım Uzmanı kurum doktorumuz atış yapacağımız poligonda tüm atış boyunca hazır beklerken, atış güvenliği ve kişi sağlığı ön planda tutulur.

Atışın gerçekleşeceği poligon ortamında 5 ayrı kulvarda, 5 ayrı atış uzmanımız görev alır. Atış eğitimlerimiz atış uzmanlarımızın kontrolünde 2 aşamada gerçekleşir.

 1. 1. Aşama : Teorik Silah Bilgisidir. Teorik bölümde atıcılık ve nişan almanın ayrıntıları incelenirken, silahın mekanik yapısı da ayrıntılı olarak incelenir.
 2. 2. Aşama : Uygulamalı Atış Eğitimidir. Silah farklılıklarından oluşabilecek aksaklıkları gidermeye yönelik 7,65 mm, kısa 9 mm ve uzun 9 mm çapında 3 ayrı türde Silah ile (Silahlarımız; CZ75 9mm, Sarsılmaz Kılınç 2000 9mm, Kırıkkale kısa 9mm, Browning 7,65mm ve Kırıkkale 7,65mm) atış yaptırılır.

Atışlar sonucunda daha mükemmel atış için ne yapılması gerektiği analiz edilip, bireysel olarak kişilere hataları ve dikkat etmeleri gereken noktalar tekrar belirtilir. Tüm bunlar sonucunda bireysel atış becerisi maksimize edilir.

İzmir Özel Güvenlik Kursu dendiğinde akla ilk gelen kurum olan SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak özel güvenlik olmak için bize ulaşan bireylere hızlı ön kayıt imkanı, taksit seçenekleri, eğitim ve sınav sürecinde başarı için gerekli doküman desteği başta olmak üzere her türlü kolaylığı sağlamaktayız.

Sizde Silahlı Özel Güvenlik Nasıl Olunur konusunda aklınızda bulunan soruların yanıtlarını almak, süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilir veya 0232 489 4334 numarasını arayarak Hemen Bize Ulaşıp uzman personellerimiz ile görüşebilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Şartları

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi alarak Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası ve Kimlik Kartına sahip olmak, bu yetkinlik sonucu ihtiyaç duyulan alanlarda istihdam edilebilmek isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar arasında;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • 21 yaşını doldurmuş olmak,
 • Adli sicil kaydının Silahlı Özel Güvenlik olmaya uygun olması,
 • Sağlık raporundan olumlu sonuç almak, (Silahlı Özel Güvenlik Olur Raporu)

gösterilebilir.

Silahlı Özel Güvenlik Kayıt İçin Gerekli Evraklar

Silahlı Özel Güvenlik olabilmek için alınması gereken eğitim ve girilecek sınav öncesi kayıt işlemlerinde ihtiyaç duyulan evraklar arasında;

 • 2 adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
 • 3 adet Biyometrik Fotoğraf,
 • 1 adet Diploma Fotokopisi veya Öğrenci Belgesi,
 • 1 adet İkametgah Belgesi, (E-Devletten alınan belgeler geçerlidir.)
 • Silahlı Özel Güvenlik Olur İbareli Sağlık Raporu,

belirtilebilir.

Bununla birlikte İzmir Özel Güvenlik Eğitimi konusunda 20 yılı aşkın süredir kursiyerlerine yardımcı olan kurumumuzun İzmir Çankaya’da bulunan merkezini kimliğiniz ile birlikte ziyaret etmeniz halinde ön kayıt işleminiz yapılarak size süreç hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Silahlı Özel Güvenlik Nerelerde Çalışabilir

Günümüzde en popüler mesleklerden birisi haline gelen Özel Güvenlik Görevlileri ülkemizde birçok farklı alanda istihdam edilmektedir. Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olan kişilerin hem silahlı hem de silahsız olarak çalışabilmesi iş imkanlarını çok daha fazla artırmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olan bireyler tüm özel güvenlik projelerinde çalışabilir. Bununla birlikte eğitim ve öğretim kurumlarında, sağlık tesislerinde, spor müsabakaları ve benzeri etkinliklerde silahı olmadan görev yapabilir.

Günümüzde Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışılabilecek yerler arasında;

 • Site ve Konutlar,
 • Hastaneler,
 • Eğitim Kurumları,
 • Havaalanları,
 • Üniversiteler,
 • Üretim Tesisleri,
 • Kamu Kurumları,
 • Fabrikalar,
 • Oteller,
 • Özel Şirketler,
 • Organize Sanayi Bölgeleri,
 • Alışveriş Merkezleri,
 • Konserler ve Etkinlikler,

belirtilebilir.

Yukarıda bir kısmını belirttiğimiz alanlarda Silahsız Özel Güvenlik Görevlisi veya Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışacak personel ihtiyacı duyulmaktadır. Özel Güvenlik Eğitimini almış ve sınavını başarıyla tamamlayarak sertifika sahibi olmuş bireyler bu gibi pek çok alanda çalışma imkanına sahip olmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Sınav Soruları

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kursiyerlerimize çıkabilecek ve çıkmış sınav soruları sunma konusunda ülkemizdeki en kapsamlı havuza sahip olduğumuzu belirtebiliriz. Sadece bizden eğitim alan kişiler değil Özel Güvenlik Olmak isteyen her birey web sitemizden online olarak yayınladığımız ve bir düzen içerisinde derlediğimiz sayfamızı ziyaret ederek geçtiğimiz yılların sorularına kolaylıkla ulaşabilir.

Silahlı Özel Güvenlik Sınav Sonucu Sorgulama

Silahlı Özel Güvenlik Sınav Sonuçları

Silahlı Özel Güvenlik Sınavına girdikten sonra sınav sonuçları ile ilgili tüm detayları Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sayfasından öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki görselde ekran görüntüsünü paylaştığımız bu sayfaya;

 • TC Kimlik Numaranızı,
 • Girdiğiniz Sınavın Adını,
 • Güvenlik Kodunu,

girmeniz halinde sınav sonucunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Puan Hesaplama

Silahsız Özel Güvenlik olmak için 120 saatlik eğitimi tamamlayan bireyleri 100 soruluk silahsız bölüm / 25 soruluk silahlı bölümden oluşan 125 soruluk test usulü sınav ve 5 adet mermi attıkları atış uygulaması şeklinde planlanmış bir sınav beklemektedir.

Toplam 125 adet test sorusu ve 5 adet atış üzerinden yapılan bu değerlendirme sınavının puanlaması;

 • Silahsız eğitimle ilgili 100 soru = Her biri 1’er puandan toplam 100 puan,
 • Silahlı eğitimle ilgili 25 soru = Her biri 2’şer puandan toplam 50 puan,
 • 5 adet atış yapılan uygulama = Her biri 10’ar puandan toplam 50 puan,

şeklinde olmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi sonrası yapılan Silahlı Özel Güvenlik Sınavında toplam 200 puan üzerinden değerlendirme yapıldığı için adayın aldığı puan 2 ye bölünerek sınav sonucu elde edilir. Bu sonucun 60 puan ve üzeri olması kişinin Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışabilmesi için gerekli sertifika ve kimlik kartını alması için yeterli olmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Puan Hesaplama sürecinin daha sağlıklı anlaşılması için örnek bir aday üzerinden sınav sonucu inceleyelim. Örneğimizdeki adayımız;

 • Silahsız eğitimle ilgili 100 sorudan 70 soruyu doğru yanıtlayarak 70 puan,
 • Silahlı eğitimle ilgili 25 sorudan 15 soruyu doğru yanıtlayarak 30 puan,
 • Atış uygulamasında 5 atıştan 3’ünde isabet sağlayarak 30 puan,

toplamda 70+30+30=130 ve 130/2=65 puan alarak Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışmaya hak kazanmıştır. Bu konuda aklınızdaki soru işaretlerini kursumuzdaki uzman eğitmenlerimize ve personellerimize danışarak giderebilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Sağlık Raporu

Silahlı Özel Güvenlik olmak isteyen kişilerden kayıt esnasında üzerinde “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi bulunan, kişinin fiziksel ve psikolojik anlamda sağlıklı olduğunu ifade eden bir rapor talep edilmektedir. Bu raporun devlet hastanesinden alınması gerekmektedir.

Kursiyerlerimizin bizlere en sık ilettiği durumlardan birisi olan Silahlı Özel Güvenlik Sağlık Raporu Nereden Alınır sorusunun yanıtını;

 • Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer alan sağlık raporu devlet hastanesinden alınmalıdır.

şeklinde verebiliriz.

Silahlı Özel Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimini tamamlayan ve sonrasında girdiği sınavı başarıyla geçen bireyler Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı sahibi olmadan ve çalışmaya başlamadan önce resmi kurumlar tarafından gerçekleştirilen güvenlik soruşturmasından geçerler. Soruşturma süresi tam olarak ifade edilemese dahi genellikle 1 ila 3 ay içinde tamamlanmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Sınavı Ne Zaman

Silahlı Özel Güvenlik olmak isteyen bireyler eğitimlerini tamamladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından belirlenen özel güvenlik sınav takvimi doğrultusunda sınava tabi tutulurlar.

Silahlı Özel Güvenlik olmak isteyen kişiler için resmi makamlar tarafından düzenlenen bu sınav 1 yıl içerisinde 6 kez yapılmaktadır. Sınav yerleri personellerimiz tarafından bildirilen kursiyerler sınavda başarılı olmaları halinde Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Kurs Ücretleri

Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışabilmek için kursumuza ulaşan kişilerden en sık aldığımız sorulardan birisi Özel Güvenlik Eğitim Fiyatları ne kadar olmaktadır. SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak kurs ücretlerini şeffaf şekilde paylaşan tek kurum olduğumuzu belirtmek isteriz.

İzmir’de uzun yıllardır Özel Güvenlik Eğitimleri vermekte olan kurumumuz kursiyerlerine “En Uygun Fiyat Garantisi” sunmaktadır. Silahlı Özel Güvenlik Kurs Ücretleri 2024 yılı güncel bilgilerini;

 • Kurs Ücreti : 12.000 TL
 • Poligon, Mermi, Silah Ücreti : Kurs ücretine dahildir.
 • Sertifika Ücreti : Kurs ücretine dahildir.
 • Evrak Dosya Hazırlama : Kurs ücretine dahildir.
 • Eğitimlerde Yapılan Testler : Kurs ücretine dahildir.
 • Sınavlarda Başarısız Olunursa Tekrar Dersleri : Kurs ücretine dahildir.

şeklinde belirtebiliriz.

Not : Yukarıda detaylı olarak belirttiğimiz gibi SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak Özel Güvenlik olmak isteyen bireylerden Özel Güvenlik Eğitim Ücreti dışında talep ettiğimiz herhangi bir bedel bulunmamaktadır. Kurs ücreti olarak belirlenen tutar içerisine Eğitim Sürecinde İhtiyaç Duyacağınız Her Şey Dahildir

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi Kaç Saat

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi 120 saat süren ve 11 temel konu başlığı ile anlatılan bir içeriğe sahiptir. Eğitim kapsamında kursiyerlere uygulamalı atış eğitimi de verilmektedir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra sınava girerek başarı sağlayan bireyler Silahlı Özel Güvenlik olarak çalışma imkanına sahip olurlar.

Silahlı Özel Güvenlik Dersleri

SARIZEYBEK Özel Güvenlik Kursu olarak İzmir’de bulunan merkezimizde 5188 Sayılı kanun ve uygulama yönetmeliğinin istediği niteliklere sahip, konusunda uzman personellerden oluşan eğitim kadromuz Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi kapsamında anlatılması gereken tüm bilgileri kursiyerlerimize büyük bir titizlikle aktarmaktadır.

Silahlı Özel Güvenlik Ders İçeriği ve konuların anlatıldığı süreleri;

 • Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları (20 Saat)
 • Güvenlik Tedbirleri (20 Saat)
 • Etkili İletişim (12 Saat)
 • Kalabalık Yönetimi (10 Saat)
 • Temel İlk Yardım (10 Saat)
 • Kişi Koruma (9 Saat)
 • Yangın Güvenliği ve Tabii Felaketlerde Müdahale Tarzı (8 Saat)
 • Güvenlik Sistemleri ve Cihazları (5 Saat)
 • Genel Kollukla İlişkiler (4 Saat)
 • Uyuşturucu Madde Bilgileri (2 Saat)
 • Silah Bilgisi ve Atış Eğitimi (20 Saat)

şeklinde belirtebiliriz.

DİĞER EĞİTİMLERİMİZ

E-Bülten